Isınma | Vaillant Servis

Isınma - Sık Sorulan Sorular

Vaillant Kombi Herhangi bir Derecede Ne Kadar Yakıt Tüketir ?

Tüketicilerden gelen soruların başında kombi cihazını 45 – 50 – 60 derecelerde çalıştırdığımızda yakıt tüketimi ne kadar olur sorusu. Bu sorunun matematiksel hesabını yapmak mümkün değildir. Her mesken birbirinden farklı muhafaza ve ısı kayıplarına sahiptir. Buna kullanıcı alışkanlıkları bile dahildir. Isıtılan ortamın ısısının ne kadar uzun süre muhafaza edildiğiyle ilişkilidir. Kombi cihazı talep ettiğimiz dereceye ulaşıp dinlenmeye geçtiğinde, tekrar devreye girme süresi, yani ortam ısısının kayıplar neticesinde düşme oranına bağlıdır. Dolayısıyla 50 derecede 60 derecede çalıştırılan bir kombi cihazı şu kadar metreküp yakıt tüketir veya şu kadar fatura yansıması olur gibi net bir şey söylemek mümkün değildir.

Top

Tüketici Soruları Kombi Havası, Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Soru: Vaillant marka kombi kullanıyorum kombinin ve peteklerin havasını nasıl alabilirim Cevap: İyigünler Öncelikle ne kombi cihazları nede radyatörler kendiliğinden durduk yere hava yapmaz. Kombinin yıllık periyodik bakım işlemi esnasında suyu boşaltılıp bakım işlemi sonunda tekrar doldurulduğunda cihazda hava sıkışması olabilir. Cihazda otomatik purjör dediğimiz bir parça sayesinde sıkışan hava sistemden atılır. Bakım işlemini gerçekleştiren teknisyenler bu durumu gözlemler. Radyatörlerde de aynı şekilde suyu boşaltılıp tekrar doldurulmadığı sürece kendiliğinden hava yapması söz konusu değildir. Tesisat yıkama veya tesisatta tadilat gibi bir işlem yapıldıysa su tahliye edilip tekrar doldurulduysa bazı peteklerde hava sıkışması olabilir. Bu durumu tüketicide rahatlıkla test edebilir; ”…

Top

Reglaj Ayarı

Kalorifer tesisatında ısının eşit dağılması için, kombi cihazına en yakın petekten başlayarak uzak peteğe kadar, her peteğin alt (dönüş) vanaları kapatılır. Sonrasın da kombiye en yakın peteğin alt vanası bileğimizin döndüğü ölçüde bir tur, ikinci peteğin alt vanası iki tur, uzaklaştıkça birer tur arttırarak açılır. Kombi cihazına en uzak odadaki peteğin alt vanası tamamen açılır. Bu uygulamaya reglaj ayrı denmektedir. Standart tesisatlarda uygulanır (kolektör) sistemlerinde uygulanmaz. Bu sayede ısının en yakın petek üzerinden kombi cihazına dönüşü yavaşlatılıp uzak peteklerden dönüş yapması sağlanır.

Top

Tüketici Soruları Vaillant Kombi 60 Derece

Soru : Vaillant kombi kaloriferi 60 derecede acinca isitiyor 40 dereceye gelince kapaniyor ve biraz sonra tekrar yaniyor sebebi nedir tesekkurler. Cevap: Hava sıcaklıkları henüz 15 derecenin üzerinde, siz cihazı 40 dereceye ayarladığınızda istenilen ısıya ulaşması kısa bir zaman alıyor, sık aralıklarla çalışıyor. İnsan vücudu 37 derece 40 dereceye ayarladığınızda hiç bir kombiden verim alamazsınız vücut ısımızla arasında 3 derecelik bir fark var buda bize ılık gelir. 40 derece kombi cihazlarında en düşük derecedir. Randıman alabilmeniz için minimum 50 dereceyi tavsiye ederiz. Umarız yardımcı olabilmişizdir. İyigünler  

Top

Vaillant Kombi Petekler Isınmıyor

 Şikayetin büyük oranda sebebi kalorifer tesisatı dönüş filtresinin tıkalı olması, dolayısıyla zamanla korozyona uğramış ve kirlenmiş kalorifer  tesisatlarından kaynaklanmaktadır. Uzun süre tıkalı tesisat filtresiyle çalışmaya maruz kalan devirdaim pompaları kapalı devre kalorifer tesisatında su sirkülasyonunu sağlayamaz. Peteklerin Üstü Isınıyor Altı Isınmıyor Peteklerin üstüyle altı arasında 8- 10°C  ısı farkı olaması normaldir. Kombi cihazı 40 – 45 °C nin altında çalıştırıldığında ısı farkı daha net hissedilir. 50 °C ve üstünde çalıştırılmasına rağmen ısı farkı doğru oranda değişim göstermiyorsa, tesisat, tesisat filtresi veya devirdaim pompasında sorun olabilir.  Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin…

Top

Vaillant Kombi Dervirdaim Pompaları

Vaillant Kombi Cihazlarında iki marka pompa kullanılmaktadır. Grundfos ve Wilo marka devir daim pompaları uluslararası sektörel alanda kendini kanıtlamış markalardır. Vaillant Kombi Pompa arızaları, genellikle dış etkenlerden kaynaklı elektriksel veya mekanik kaynaklı meydana gelmektedir. Vaillant Kombi Devirdaim Pompalarının çalışma ömrünü kısaltan en büyük etken, kirli tıkalı tesisat filtreleridir. Tıkanmış tesisat filtreleri pompanın susuz çalışmasına sebep olup, çalışma ömrünü kısaltmaktadır. Bkz: Devirdaim Pompası Tamiri   Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin                       

Top

Kombi Cihazına Uzak Petekler Isınmıyor

Bazı petekler ısınmıyor veya petekler arasında hissedilir ısı farkı varsa, Vaillant Kombi bakım ihtiyacı, tesisat filtresi tıkalı veya devirdaim pompası randımansız olabilir. Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !  

Top

Kalorifer Tesisatında Kullanılan Dirsek Faktörü

Kalorifer tesisatlarında kullanılan dirsek sayısı ne kadar minimize edilirse peteklerin ısı kalitesi o kadar artar. Her bir dirsek tesisatta belli bir direnç oluşturur, suyun akış debisini düşürür. Uzun süre tesisat temizliği yaptırılmamış bir mesken olduğunuda düşünürsek, tesisatta kullanılan dirseklerde biriken yapışan tortular suyun akışına daha fazla direnç uygulayacağından ısı kalitesi düşer. Özellikle meskende Vaillant Kombi cihazının bulunduğu noktaya en uzak noktada olan son peteklere giden hat üzerinde dirsek sayısını mümkün olduğunca azaltmak son peteklerdeki ısı kalitesini büyük ölçüde arttıracaktır.

Top

Tesisat Filtresi

Kalorifer tesisatı filtresi, pislik tutucu olarakda bilinir. Tesisatta oluşabilecek korozyondan kaynaklı, tortu, çamur, kum vb. istenmeyen yabancı maddelerin, tesisat dönüş hattına konulan pislik tutucu sayesinde, Vaillant kombi cihazına girmesini, dolayısıyla kombi cihazının eşanjör, pompa, kılcal boru (manometre) gibi parçalarının tıkanmamasını sağlar. Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !

Top
Sayfa 1 ... 1
vaillantmail

Vaillant İklimlendirme Teknolojileri Servis Hizmetleri

Firmamız Vaillant Kombi Klima Isıtma Soğutma Sistemleri Ürünlerine Markadan Bağımsız Özel Teknik Servis Hizmeti Sunmaktadır.