Su Basıncı | Vaillant Servis

Su Basıncı - Sık Sorulan Sorular

Tüketici Soruları Kombinin Barı Yükselmiş

Soru: Kombinin barı yükselmiş sabaha kadar su akıtmış tahliye borusunu açtım tekrar yükseliyorsebeb ne? Cevap: Günaydın Şikayetinizle ilgili olası sebepler için internet sitemizde makaleler mevcut. Linklerini aşağıda paylaştım. Her halukarda servis çağırmanızı tavsiye ederim. İyigünler dilerim. http://www.vaillantservishizmetleri.com/vaillant-servis-vaillant-kombi/vaillant-kombi-calisirken-su-basinci-yukseliyor/ http://www.vaillantservishizmetleri.com/vaillant-servis-vaillant-kombi/su-basinci-kendiliginden-yukseliyor/ http://www.vaillantservishizmetleri.com/vaillant-servis-vaillant-kombi/sebeke-su-basinci-ve-onemi/

Top

Tüketici Soruları Kombinin Basıncı Nasıl Düşürülür ?

Soru : Merhaba Vaillant marka kombim var petekleri çalıştırdığımda basınç yükseliyor bir süre sonra kombi durduğunda bu sefer basınç sıfıra kadar düşüyor. Su doldurmak zorunda kalıyorum. Basınç yükseldiğinde tedirgin oluyorum yükselen basıncı nasıl düşürebilirim yardımınızı rica ediyorum. Cevap : Öncelikle cihazın acilen bakıma ihtiyacı var. Isınınca genleşip yükselen basıncın, cihaz soğuduğu zaman da 1,5 bar seviyelerinde kalması gerekir. Uzun süre bakım yaptırılmamış cihazlarda bu tarz sorunlara sık rastlarız. Bakım esnasında genleşme tankına (denge tankı) uygulanacak işlem sonucunda bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Bkz : Bakım esnasında yapılması gerekenler Telaşlanmanıza gerek yok, sadece su basıncı 3 bar ve üzerine çıkarsa cihazın altından su…

Top

Vaillant Kombi Su Basıncı Yükselmiyor

Vaillant kombi cihazının sağlıklı çalışması için ideal su basıncı seviyesi 1,5 – 2 bar aralığıdır. Bir barın altında, cihaz F 22 uyarısı verir. Doldurma musluğu yardımıyla basınç seviyesini ideal konuma getirmek sorunu çözecektir. Buna rağmen su basıncı yükselmiyor ise ; – Şebeke suyu yok  ve / veya basıncı çok düşük – Manometre tıkalı, yanlış bilgi veriyor – Doldurma musluğu bozuk  

Top

Vaillant Kombi Basınç Düşüyor

Uzun süre bakım yaptırılmamış genleşme tankı sürekli yüksek basınca maruz kalmış cihazlarda gün aşırı, hafta veya ay olarak su basıncında düşme gözlemlenir. Normal şartlarda 3-4 ayda 1 barın altına düşmemek kaydıyla çok az miktarda su takviyesi ihtiyacı hissedebilir. Kapalı devre sistem dahilinde kombi cihazının içinde barındırdığı su sıkıştırılmış basınçlı sudur. 1,5 bar ideal basınçtır. Tesisatta gözle görülemeyen (sıva altı) oluşabilecek kaçaklar su basıncında sık sık eksilmelere sebep olur. Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !  

Top

Vaillant Kombi Su Akıtıyor

Kombi Cihazları 2 Sebepten Su Akıtır.         1 Bir yıldan uzun süre bakım yaptırılmamış kombi cihazlarında en çok rastlanan şikayet su akıtma, damlatma şikayetidir. Aslında bakımsız markası ne olursa olsun tüm kombi cihazlarında aynı şikayet yaşanmaktadır. Kalorifer tesisatı kapalı devre bir sistemdir. Isınan su ısıtılma derecesine göre genleşmeye maruz kalıp, soğuk hacminden fazla bir duruma gelecektir. 100 Lt su 90 °C de ortalama 4 Lt genleşir, dolayısıyla kapalı devre kalorifer sisteminde genleşen bu su miktarının bir haznede toplanması gerekir, kombi sistemlerinde bu hazneye genleşme tankı denir. Uzun süre bakım yaptırılmamış Vaillant kombi cihazlarının (ve muhtelif marka) genleşme tanklarında…

Top

Vaillant Kombi Su Basıncını Düşürme

2,5 bar üzerine çıkan Vaillant kombi su basıncı iki şekilde düşürülebilir. Herhangi bir peteğin ” ALT ” tarafında veya banyoda küresel vana şeklinde tahliye musluğundan fazla su basıncı tahliye edilebilir. Eğer tahliye vanası yoksa herhangi bir peteğin hava müşüründen tahliye edilebilir. Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !

Top

Vaillant Kombi Manometre

Vaillant Kombi cihazlarında kalorifer tesisatı su basıncını gösteren basınç saati, tüketicinin kombi cihazına her müdahale ihtiyacı hissettiği durumda gözden geçirmesi gereken, ileride oluşabilecek arıza geri bildirimi konusunda önemli veriler sağlayan bir göstergedir. Tüketici ibrenin 1,5 – 2 bar aralığında olmasını sağlamalıdır. 1 bar altı yetersiz su, 2 bar üstü yüksek basınç Sık sık basınç düşmesi, yükselmesi cihaza teknik müdahale gerektiğinin belirtisidir .   Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !  

Top

Vaillant Kombi Çalışırken Su Basıncı Yükseliyor

Uzun süre bakım yaptırılmamış cihazlarda imbisat tankı  sürekli yüksek basınca maruz kalır. Cihaz çalıştırıldığında ısınan tesisat suyu genleşerek basıncın yükselmesine sebep olur (100 lt su 90° ısıtıldığında 4 lt genleşir) Cihaz istenilen ısıyı karşılayıp durduğunda su basıncının aşırı düşüş gösterdiğini gözlemleriz. Su basıncındaki bu dengesizlik Vaillant Kombi cihazının bakım ihtiyacı olduğunun emaresidir. Tüketici tarafından dikkate alınmaması durumunda, bir süre sonra Vaillant Kombi emniyet ventilinden su akıtmasına veya genleşme tankının deforme olmasına sebep olur.   Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !  

Top

Su basıncı kendiliğinden yükseliyor

Çift eşanjörlü Vaillant Kombi cihazlarında, cihaz çalışmasada su basıncı yükseliyorsa, plakalı eşanjör içinde bulunan kalorifer ve şebeke suyunun geçiş yaptığı kanallarda oluşabilecek çatlama, şebeke suyunun kalorifer hattına dolmasına sebep olabilir. Şebeke suyu basıncının 5 bar üstünde olması bu soruna yol açar. Önceden alınacak tedbirler sayesinde sorunun önüne geçilebilir. Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !  

Top

Emniyet Ventili

Kapalı devre kalorifer tesisatının soğukken 1,5 bar olması gereken su basıncının, istenmeyen sebeplerle 2,5 – 3 bar basınca yükselmesi sonucu, tesisatın zayıf noktalarında oluşabilecek deformasyonları önlemek ve sistemdeki yüksek basıncı tahliye etmek amacıyla kullanılan bir parçadır.        

Top
1 2 Sayfa 1 ... 2
vaillantmail

Vaillant İklimlendirme Teknolojileri Servis Hizmetleri

Firmamız Vaillant Kombi Klima Isıtma Soğutma Sistemleri Ürünlerine Markadan Bağımsız Özel Teknik Servis Hizmeti Sunmaktadır.