Vaillant Kombi F05 | Vaillant Servis

Sık Sorulan Sorular

Vaillant Kombi F 05 Arızası

Vaillant Kombi F05 Karşılığı;

Atık gaz dış PTC sensörü arızası (Yalnız Vaillant Bacalı Kombi “ATMO” Cihazlarında)

Tüketicinin Yapması Gererken;

Vaillant Kombi cihazı resetlendikten sonra arıza tekrarı varsa Vaillant Servis çağırınız.

Vaillant Kombi F05 Sebepleri;

-Dış PTC sensörü bağlantısı kopuk.

-Dış PTC sensörü arızalı.

NOT: Bacalı kombi cihazlarında, baca sensörleriyle alakalı arızalarda tüketici emniyeti açısından öncelikle baca temizliğine yönlendirilir. Hermatik olmayan atık gazı mesken bacası yoluyla atan cihazları kullanan tüketiciler YILDA BİR KEZ baca temizliği yaptırmalıdır.

Öngörülebilir arıza oluşumlarını engellemek, güvenli, verimli ve ekonomik yakıt tüketimi için Vaillant Kombi yıllık periyodik bakımlarını ihmal etmeyin !

 

NTC ve PTC arasında ki farklar;

NTC sensör negatif ısı katsayısı ile çalışırken PTC sensör ise pozitif ısı katsayısı ile çalışmaktadır.

NTC sensör ısı derecesi yükseldikçe ohm direnci yukarıya doğru çıkarken, PTC sensörde ısı derecesi yükseldiğinde PTC pozitif şekilde çalıştığı için ohm direnci azalmaktadır.

Kombi cihazında yer alan NTC ve PTC sensörlerin arıza sebepleri genel olarak kısa devreden kaynaklanmaktadır. Sık arızalanan parçalar arasında ki bu sensörler su kaçağı ya da oksitlenme gibi sebeplerle kısa devre yapar.

Eğer NTC sensör daldırma tipiyse kombi cihazı içerisinde ki su tahliye edilir ve bu şekilde NTC sensör değişimi yapılır. Asma NTC ise soket başlıkları çıkartılır ve yeni başlıklar ile değiştirilir.

İstanbul ve Ankara Servis, Bakım ve Teknik Destek için; 0216 576 0 333 - 0553 804 40 65
Top
vaillantmail

Vaillant İklimlendirme Teknolojileri Servis Hizmetleri

Firmamız Vaillant Kombi Klima Isıtma Soğutma Sistemleri Ürünlerine Markadan Bağımsız Özel Teknik Servis Hizmeti Sunmaktadır.