Vaillant Kombi Klima Enerji Yönetimi

Vaillant Kombi

KOMBİ CİHAZLARI HAKKINDA BİLGİ vaillant aile
Ucuz, temiz, yüksek verimli ve çevreyle dost doğalgazla ısınma yöntemi, alışık olduğumuz diğer klasik ısınma yöntemlerine göre açık ara farkla daha avantajlı olmasından dolayı doğalgaz kullanımı sürekli teşvik ediliyor; Çağdaş yaşamın ve bilinçlenmenin bir getirisi olarak doğalgazla birlikte kombiler de yavaş yavaş daha çok haneye girmeye başlıyor. Sağladığı kolaylıklar nedeniyle hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaya başlayan kombiler, yeni teknolojilerle kendini de yenilemekten geri durmuyor. Sizin için kombi hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri derledik.

KOMBİ NEDİR ?
Kombi, hem evinizi ısıtan hem de sıcak su ihtiyacınızı karşılayan bir cihazdır. Kombiler hafif, ufak ve fazla yer kaplamadan her daireye bağımsız ısınma konforu sağlamaktadır. Kullandığımız kadar yakıt tüketimi bedeliyle ücretlendirilmemiz kombi cihazının cazibesini arttırmaktadır. TSE onaylı kombi cihazlarında baca tepmesi ve çekmemesi, aşırı ısınma, alev sönmesi, donma ve gaz kaçağına karşı her türlü önlem alınmış olduğu için son derece güvenliler.

vaillant aile 2Kombi Alırken Dikkat !

Nasıl bir ürün alacağımız hakkında araştırma yapmalıyız. Tavsiye edilen cihazın ısıtma kapasitesinin ev için yeterli olup olmayacağının uzman kişiler tarafından hesaplanması gerekir. Kombide mutlaka TSE damgası arayın. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin.
Genelde teknik özellikleri benzer olmasına rağmen teknolojik özelliklerindeki farklılıklar, gelişmeler sayesinde kombi cihazlarının ürün gamında geniş bir yelpazede tercih seçeneği doğdu. Gelişmiş kombiler dijital kontrol paneli, modülasyonlu alev teknolojisi, yakıt tasarruflu yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi), dış hava sensörü ve oda termostatı ile kullanım, sıfırın altında donmaya karşı koruma, sıcak su kullanım konforunu destekleyen çift eşanjör, geliştirilmiş aqua-konfor gibi ilave özelliklerle donatılmış bir çok marka ve model kombi cihazı, evlerimide yerini aldı.

Yoğuşmalı Kombiler
Bu tip kombiler duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanıyorlar. Bu kombilerin en önemli özelliği az enerji tüketmeleri; bu yüzden işletme maliyetlerinin düşük olması. Ancak gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden, yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksek oluyor. Uzun vade ise daha az enerji harcadıkları için kullanım maliyeti düşüyor; bu da bir avantaja dönüşüyor.

Kombinin Kapasitesi Nasıl Belirlenir?
Bir daireye kombi takmadan önce mekanın ısı kaybının ve coğrafi konumunun iyi hesaplanması gerekiyor. Bir daireyi ısıtabilmek için kombinin kapasitesini belirlemek gerek. Bu da ancak dairenin ısı kaybının hesaplanmasıyla belirlenebilir. Dairenin büyüklüğü, dış cepheye olan yüzeyleri, pencere ve kapı ölçüleri, açık kanat ölçüleri, ısı kaybını belirleyen en önemli faktörler. Örneğin metrekareleri birbirinden çok farklı olan iki daireye aynı kapasitedeki kombi takılmamalı. 100-120 metrekare daireler için 17-20 bin kcal/h kapasitelik bir kombi kullanılmalı. Ancak daire bodrum kattaysa ve nem sorunu varsa veya evdeki ısı kaybı yüksekse daha yüksek kapasiteli bir cihaz kullanmak gerekir. Kombi satın alırken yetkili servisin evin ısı kaybını hesaplamasını isteyin. Aksi takdirde düşük ya da yüksek kapasiteli bir kombi size yüksek bir elektrik faturasıyla ve ısınmayan bir evle geri dönecektir.

Kombi Montajı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli ?vaillant aile 3
Bacalı kombi cihazı kullanılacak yerde öncellikle baca çekişi etüd edilmeli. Çünkü atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, doğal bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Havalandırma çok önemlidir. Bacalı kombi cihazları yanma için gerekli havayı bulundukları ortamdan alırlar. Bu nedenle bacalı kombi cihazları, standartlara uygun yapılmış bir bacaya bağlanmalı. Bacalı kombiler 8 metreküp’ten daha küçük alanlara yerleştirilmemeli. Bu tip cihazların, bulundukları alandan en az 150 santimetrakare net geçişli atmosfere açılan havalandırma menfezleri bulunmalı. Bu menfezler kesinlikle kapatılmamalı. Bacalı kombiler banyo ve tuvaletlere yerleştirilmemeli. Hermetik kombi, yanma için gereken havayı dışardan alıp, baca gazlarını da dışarı atan, dolayısıyla bulunduğu mekanın havasını kullanmayan özellikte bir cihazdır. İçiçe geçmiş iki borudan birisi yanma havasını sağlar, diğeri ise baca gazını dışarı atar. Bu nedenle iç ortam havalandırma koşulları sorunu bulunmaz. Ortamdaki havayı tüketmedikleri ve baca çekiş problemi olmadığı için ortamdaki havayı kirletmezler. Hermetik kombiler genellikle evin dış ortama açılabilen herhangi bir yerine monte edilebilirler. Kapalı balkonlarda kullanılabilirler; ancak havalandırma menfezlerinin açık tutulması yine şarttır. Açık balkonlara monte edildiklerinde koruyucu bir dolap içinde muhafaza edilmeliler. Koruyucu dolaplar kombi cihazının periyodik bakım ve arıza durumlarında, teknisyenin cihaza müdahale alanını engellemeyecek şekilde dizayn edilmelidir.

İstanbul ve Ankara Servis, Bakım ve Teknik Destek için; 0553 804 40 65
Top
vaillantmail

Vaillant İklimlendirme Teknolojileri Servis Hizmetleri

Firmamız Vaillant Kombi Klima Isıtma Soğutma Sistemleri Ürünlerine Markadan Bağımsız Özel Teknik Servis Hizmeti Sunmaktadır.